fizik tedavi nedir

Fizik tedavi ve doğal tedavi yöntemleri birbirini tamamlar. İki yöntemde ilaç ve cerrahi müdahalelerden uzak bir anlayışla hastalarının sıkınıtılarına çözüm üretmeye çalışır. Bu iki yöntemde hastalıkların tedavisinde ısı, elektrik ve elektromanyetik enerjisini kullanır. Birinde bu enerji akımların kaynağı makinalar diğerinde ise canlı bir varlık.

Fizik tedavi nedir?

Fizik tedavi cerrahi müdahalesi yapılmış, yapılamayan veya ilaçların çözüm üretemediği iskelet sistemi vakaların başvurduğu ilk ve bazende son başvuru noktasıdır. Fizik tedavi iskelet sistemi rahatsızlıklarına karşı verdiğiniz savaşta tıp ilmin son hamlesi, hastanın son şansı olur.

Fizik tedavinin ayrıcalığı nedir?

Tıbbın diğer branşları tedavilerinde 1-2 ilaç ile yetinmek zorunda kalırken fizik tedavi 30-50 arasında farklı cihaz ve tedavi yönteminden faydalanır. Fizik tedavi merkezlerinde elde edilen başarıların sırrı bu yöntem çeşitliliğinde yatar. Bu metot zenginliği sayesinde bir yöntemin başaramadığını farklı bir uygulama ile çözme imkanına sahip olursunuz. O yüzden fizik tedavi merkezlerine adım attığınız an yeniliklere, farklılıklara ve alternatiflere açık olmalısınız.

Devlet hastanelerinde yaşanılan sıkıntı nedir?

Devlet hastanelerin her birindeki fizik tedavi merkezi diğerinin aynısıdır. Sorun nerede? Hepsi aynı yöntemi kullanırsa bir hastaneden sonuç alamadığınız an diğerine gitmeniz anlamsız olur. Örneğin; merkezimize gelen hastalar bize bazen şunu söyler; hocam biz farklı fizik tedavi merkezlerine gittik ve sonuç alamadık, eğer sizde aynı cihazları ve yöntemleri uygulayacaksanız hiç tedaviye başlamayalım, ne sizin zamanınızı çalalım ne de bizlerin zamanını ve parasını! 

Farklılıklar sizi kazançlı kılar

O yüzden farklılıklardan ve alternatiflerden korkmayın, farklı uygulamalar ve yenilikler her zaman hastanın lehine işler. Bir hekimin elinde ne kadar alternatif yöntem bulunursa sizin iyileşme ihtimaliniz o kadar yükselir. Hekiminiz bu farklı yöntemlerin içinden sizin hastalığınıza en etkili metotu çıkarır ve size uygular. Bir yöntem ile bir noktada tıkandığız an farklı bir yöntem ile bir kaç adım daha ileriye gidebilirsiniz. Biz biyoenerji ve akupunktur gibi yöntemlerinde fizik tedavi programına dahil edilmesi gerektiğine inanıyoruz ve bunu merkezimizde başarılı bir şekilde hayata geçirmiş durumdayız. Örneğin; beyin felci, spastik özürlü, migren veya akut eklem ağrıların tedavisinde klasik fizik tedavi (elektrik akım, ısı ve ultrason) uygulamaların yetersiz kaldığını, başarısız olduğunu görürsünüz. Biyoenerji ve akupunktur gibi uygulamalar bu tür rahatsızlıklarda size daha etkin sonuçlar verir.

Fizik tedavi yazılarımızda sizlere hayırlı ve aydınlatıcı okumalar.