nühüm                                                                                                                     
bilinmeyenler ve bilinmesi gerekenler...

       
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 

değerli okurlarımız, aklımıza bir fikir düştüğünde bunu anında bir taslak halinde sayfamıza ekliyoruz. Bir sonraki günlerde de birşeyleri ekleye ekleye çıkara çıkara, yazı içimize sininceye kadar üzerinde çalışıyoruz. Tüm bu çalışmalar sizlerin gözü önünde gerçekleşiyor. Kaba taslaktan son haline kadar, yazının tüm aşamasında sadece siz ve ben varım. Yazıyı ilk okuduktan sonra, son halini görmek için lütfen bir hafta on gün boyunca yazıyı takip ediniz. Sizlere hayırlı, huzurlu ve aydınlatıcı okumalar dileriz...

Kısa Bilgiler

- yeni aldığınız birşey kazaya uğradıysa, onu tamir ettirmeden değerinin yüzde 40'ını hesaplayın ve bir hayır kurumuna bağışlayın. Yeni aldığınız bir eşya eğer kazaya uğrarsa bilinki üzerinde bir hak bir nazar var. O hakkı o nazarı üzerinden kaldırmadığınız müddette aksilikler o eşyayı bulacak. Siz tamir ettireceksiniz, ya o tamir esnasında ya da o tamirden sonrası başka bir yerden kazaya uğrayacak. En güzeli, tamir ettirmeden o hak veya nazarın üzerinden kalkması niyetine bir bağış yapın. O malın yüzde 40 değerini hesaplayın ve sonrası bir yere bağışlayın. Bu Allahın izniyle o malın üzerindeki negatif enerjiyi kaldırır, afiyet içinde kullanmanıza izin verir. Halen kazaya uğruyorsa, o zaman kazancınızı gözden geçirin. Not: Allahu Teala yeryüzünde iki insana dokunmaz, temiz olana ve çok kirli olana. Malına çok haram karıştırmasına rağmen, eğer Allahu Teala birine dokunmuyorsa bilinki onun hesabını öbür hayata bıraktı.

-
bazı art niyetli insanlar kuran-ı kerimi çürütme niyetine derki; bu Kitapta herşeyin açıklandığı iddia edilir, hani 5 vakit namaz hani şu hani bu derler. Buna sizin için bir izah getirelim, bakınız; Allahu Teala, biz bu Kitapta "herşeyi açıkladık" demez, biz bu Kitapta "hiçbir şeyi eksik" bırakmadık der! "Herşeyi açıkladık" kelimeleri ile "hiçbirşeyi eksik" bırakmadık kelimeleri ne kadar çok aynı şeyi ifade ediyor gibi görünsede, aynı şeyi ifade etmez. Herşeyi açıkladık derseniz beş vakit namaz dahil herşeyi açıkladığınızı ifade etmiş olursunuz. Hiçbir şeyi eksik bırakmadık derseniz ama, bilmeniz kadarını size aktardık demeye getirirsiniz. Yani birisi herşey anlamına, diğeri ise bilmeniz kadarını size bildirdik anlamına gelir.

- Allahtan birşeymi istiyorsunuz, o zaman sabırlı olun. Allahtan istediğiniz bir nimet sadece sizin değil, tüm ailenizin hatta daha büyük bir çevrenizin hayatını pozitif anlamda değiştirebilir. İnsanlar ama birşeyleri çekmeleri gerek. Siz Allahtan birşeymi istiyorsunuz, bu isteğiniz ailenizi ve çevrenizi etkileyip etkilemeyeceğine bakın. Eğer etkileyecekse, o zaman o nimete kavuşmakta bekletileceksiniz bunu biliniz. Onlar yaşaması gerekeni yaşamadıkça o nimet size inmez. İlk önce onların o imtihan süresini tamamlamaları beklenir sonrası o nimet size iner. O yüzden dualarınızda dikkatli olun. Allahtan istediğiniz birşey ne kadar çok insanın hayatını etkileyecekse o kadar bekletileceksiniz. Siz kendiniz o duanın gereğini yapsanızda, şartlarını yerine getirsenizde bekletileceksiniz. O yüzden dualarınızda mütevazi olun. Büyük dualar büyük sabırlarlar gerektirir.
İstekleriniz ne kadar büyük olursa ne kadar insanın hayatını etkileyecekse o kadar bekletileceksiniz, bunu biliniz.
Karınca Misali Sizde Tarafınızı Belli Edin

fizik tedavi- giriş yazısı


Ülkemizde eklem, kemik ve kaslarında sıkıntı yaşayan çok vatandaşımız var ve bir çoğu nerede ve nasıl bir tedavi yöntemine başvurulması gerektiğini bilmez. Vatandaşlarımızın bu bilgi eksikliğine birde hekimlerin art niyeti ve beceriksizliğini eklediğinizde vatandaşlarımızın sağlıkları ile ilgili geleceği hiçte parlak görünmüyor. Websitemizin bu bölümünü sizlerin bu bilgi eksikliğini gidermek ve sizleri hekimlerin artniyetlerine karşı korumak için ekledik, umarız bu yazılarımızdan ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve ilhamları alırsınız.
Sayın okurlarımız, hekim ve hastalara en büyük tuzağı sistemin kendisi kurar, eğer oyun kurallarını belirleyen aktörler yani ilaçları piyasaya sürenler, kürsülerde tedavi yöntemlerini belirleyenler ve yasaları çıkaranlar iyi niyet taşımazsa düzen şeytani olur. Düzen şeytani ameller üzerine kurulu oluncada bu oyunu oynamak isteyenler (hekimler, eczacılar) ister istemez zaman dilimi içinde ahlaki, manevi ve insani değerlerini kaybeder, kendileride şeytan olur. Düzenin şeytani olması yanına birde aktörlerin kendileri ahlaki zaafiyetler taşırsa o zaman milyonlarca hastanın mağduriyete uğraması kaçınılmaz oluyor. Sistemin nasıl tuzaklar içerdiğini ve neden fizik tedaviyi seçmeniz gerektiğini size fizik tedavi il ilgili örnekler vererek anlaşılır hale getirmeye çalışacağız;

Sistemin içindeki tuzaklar

B
ildiğiniz gibi tıpta farklı branşlar vardır, branşlaşmalar hekimleri belirli konularda daha bilgin yapabilmek, daha sağlıklı teşhis ve tedavi yapabilmek için var edilmiş, yani tıbbi branşlaşma hastanın lehine işlemesi için ortaya çıkmış ancak, bunun Türkiye’de tersine işlediğini görüyoruz. Gelişmiş ülkelerde tıbbi branşlaşma hastanın lehine işlerken, Türkiye’de bu hekimin lehine, hastanın aleyhine işleyen bir sistem haline dönüştürülmüş. Örneğin; ortopedik vakalar ile hem ortopedi ilgilenir hem fizik tedavi, ortopedi bunun cerrahi bölümüne bakar, fizik tedavi ise ameliyat gerektirmeyen alanına. Sıkıntı ne? Ortopedi uzmanların gördüğü vakaların %90 ameliyata ihtiyaç duymaz ama, hastayı fizik tedaviye kaptırmamak için kendisinde tutar ve gereksiz ameliyatlar yapar. Örneğin; omurga rahatsızlıklarına hem beyin cerrahisi bakar hem fizik tedavi. Beyin cerrahisi bunun cerrahi bölümü ile ilgilenir, fizik tedavi ise cerrahi içermeyen bölümüne bakar. Sıkıntı nerede? Beyin cerrahisine giden hastaların %80 cerrahi müdahele gerektirmez, aslen fizik tedavi tarafından görülmeleri gerek ancak, beyin cerrahileri hastayı başka bir uzmana kaptırmamak için hastayı kendileri bakar ve hastayı gereksiz ameliyatlara maruz bırakır. Örneğin; nörolojik vakalar iskelet sisteminide etkilediği için nörolojik vakalara hem nöroloji uzmanı bakar hem fizik tedavi uzmanı. Nöroloji uzmanları ilaçlar ile tedavi etmeye çalışır, fizik tedavi ise cihazlar veya manuel tedavi ile. Sıkıntı nerede? Nörolojik bir rahatsızlık iskelet sistemini etkilediği an örneğin bir beyin felci, o hasta ilk günden itibaren yoğun bir fizik tedavi programına alınması gerekir ancak, nöroloji uzmanları bu hastaları başka bir alana kaptırmamak için o hastaları aylarca ilaçlar ile tedavi etmeye kalkışır ve yatağa mahüm bırakır, o hastaların elinden erken müdahale imkanını alır. Amerika’da bir deyim var; en iyi hekim hastasını en az ilaç veya en az yan etkisi olan bir yöntem ile tedavi edebilendir! Bir hekim hastası için bir tedavi programı belirlerken, hastasına en az zarar verebilecek yöntemi tavsiye etmeli ve uygulamalı. Bunu yaparkende rekabet kaygıları veya para hırsı olmamalı. Cerrahi müdahaleler ve ilaç tedavileri ile kıyaslanıldığında, fizik tedavi bunların arasında hastaya en az yan etkisi olan ve hastalığın kaynağını en iyi tedavi edebilen bir yöntem olarak göze batar.


İskelet sistemi rahatsızlıklarında neden fizik tedavi seçilmeli?

Bu sorunun cevabı iskelet sistemin yapısında ve işlevinde saklı. İlaçların iskelet sistemi üzerindeki tedavi edici etkisi çok az, bunun sebebide iskelet sistemin yapısal özelliğine bağlı. Bedenimizi taşıyan ve ona hareket kabiliyetini veren kaslar ve eklemler mekanik bir düzen üzere inşa edilmiş ve bunlar arızalandığı anda kendilerine mekanik düzeyde bazı yatırımların yapılmasını bekler. Bu çok ilginç çünkü yılların yükünü taşıyarak arızalanır ama iyileşmesi içinde kendisine yük bindirilmesini ister. Fizik tedavi bunu yapar, fizik tedavi fiziki eylemler ile ömrünü geçiren bir parçaya fiziki eylemlerde (masaj, egzersiz, traksiyon, elektrik akım, ultrason) bulunarak eklemleri eski haline getirmeye çalışır, bunu ilaçlar ile yapmanız mümkün değil.


Eklemler neden ilaçlar ile tedavi edilemez?


İskelet sistemindeki dokular bir kumaştan farklı değil, bir kumaşa leke sindiği zaman ne yaparsınız, gömleğinize çamaşır makinesine atıp lekeyi çözmeye çalışırsınız, çamaşır makinesi bu lekeyi çıkaramadığı anda kumaşı elinize alır, lekeyi çözünceye kadar ovalarsınız. Kumaşın içine sinmiş bir lekeyi çözebilmek için elinizle mekanik sürtüşmeler meydana getirirsiniz, işte fizik tedavide fiziksel eylemler ile kastettiğimiz olay bu. Fizik tedavi dokuların içine sinmiş lekeleri (mikro-travmaları) elektrik akımları, masajlar, egzersizler veya ultrasonun ses dalgaları gibi dokuların içine titreşimler göndererek o lekeleri çözmeye çalışır. İskelet sistemindeki yıpranımlar ve birikimler anca böyle yok edilebilinir, bunu ilaçlar ile yapmanız mümkün değil. Dokularınıza işlenmiş lekeleri ilaçlar ile yok etmeye kalkışsanız
(örneğin; kortison) ilaçlar sağlıklı, sağlıksız ayırt etmeden herşeye saldırır, dokularınıza geri dönüşümü olmayan hasar bırakırdı. Örneğin; çamaşırlarınızdaki lekelere por-çöz dökseniz, bu kimyasal madde lekeli, lekesiz ayırt etmeden çamaşırlarınızın tamamını bozardı.


Fizik tedavinin ayrıcalığı


Fizik tedavinin en büyük ayrıcalığı elinde barındırdığı tedavi yöntem zenginliğidir. Tıbbın başka hiçbir uzmanlık alanında bu yöntem çeşitliliği bulunmaz, diğer uzmanlık alanları ilaç şirketlerin ürettiği ilaçlara bağımlıyken fizik tedavide 50’ye yakın farklı uygulama bulunur. İlaç şirketlerin ürettiği ilaçların etken maddeleri birbirine yakınken, fizik tedavide kullanılan yöntemlerin çoğu birbirinden çok farklı nitelikte. Örneğin; fizik tedavide kullanılan manipulasyon yöntemi ile ultrason uygulaması birbirinden çok farklı uygulamalar ama ikiside aynı hastalıkta kullanabilinir veya elektrik akım tedavisi ile ısı tedavisi birbirinden çok farklı yöntemler ama ikiside aynı hastalıklarda kullanabilinmekte veya ısı ile buz tedavisi birbirine zıt tedavi yöntemleri ama ikisinide fizik tedavi merkezlerinde uygulandığını görürsünüz. Bu metot zenginliği ve bu metotların birbirinden çok farklı mekanizmalar ile hastalığa savaş açması, fizik tedaviyi başarılı kılar. Buna bir de hekiminizin hayal gücünü eklerseniz, ortaya yüzlerce farklı tedavi yöntemin çıktığını görürsünüz. Bu tedavi zenginliğini tıbbın başka bir dalında bulamazsınız. Tıbbın her branşında, bizden bu kadar size daha fazla yapacağımız birşey yok, sözlerini duyarsınız ama fizik tedaviden asla. Ne zaman ümitler tükenir fizik tedavi sizleri şaşırtmaya devam eder. Fizik tedaviyi şöylede tanımlarsanız, yanılmış olmazsınız; HER YOL TIKANDIĞINDA FİZİK TEDAVİ DEVREYE GİRER!