• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
bilinmeyenler ve bilinmesi gerekenler...        


oruç ile namaz arasındaki farkMüslümanların dört ana ibadeti var;
  • namaz kılmak
  • oruç tutmak
  • zekat vermek
  • hacca gitmek


Bu yazı vesilesiyle oruç ile namaz ibadeti altındaki hikmeti size anlatmak istiyoruz, hem bu iki ibadet arasındaki farkı. Amacımız ibadetlerimizi sizin için anlaşılır kılmak, ibadetlerinizi daha bilinçli yapmanızı sağlamak. Sizlere hayırlı ve aydınlatıcı okumalar dileriz.


Namaz ibadeti

Müslümanın hayatında namaz bir güvenlik duvarı (firewall) görevi görür. Nedir bir firewall? Güvenlik duvaları sisteminize zarar verecek, mahrem bilgilerinize erişim sağlayacak bir yazılımın sisteminizin içine girmesine engel olur. Namazın görevide tam budur. Namaz abdest eşliğinde etrafınıza bir güvenlik duvarı örer ve sizi kötü yazılımlara karşı korur (şeytan). O yüden İslam dini namazın kötülüklerden alıkoyduğunu söyler. "(Resûlüm!) Sana vahyedilen Kitab'ı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir." (Ankebut Süresi; 45). Şimdi, aklınıza bir çok soru gelecek, bunların başında da, ama hocam bir çok kişi namaz kılıyor ve kötülük yapıyor, bunu nereye koyacağız? İşte burada da oruç ibadeti devreye giriyor;


Oruç ibadeti

Oruç ibadeti bir antivirüs programıdır. Namaz sizi dıştan gelen virüslere karşı korur, oruç ise ana rahminde yani siz namaza başlamadan önce yani siz o güvenlik duvarını yüklemeden öncesi size bulaşan virüsleri yok eder. Oruç tuttuğunuzda oruç bedeninizi o virüslere yönelik tarar ve onları pasifize eder. O yüzden oruç tuttuğunuzda her bir insanda farklı bir yerde problem zuhur eder. Bazılarında mide ağrısı bazılarında baş ağrısı bazılarında tansiyon vs. Virüsler nerede ise oruç oraya el atar ve o bölgeyi arandırmaya başlar. Virüsün direncinide siz belirli semtomlar olarak yaşarsınız. Bir sonraki sefer bedenim kaldırmıyor orucu dediğinizde, bilinki şeytanım kaldırmıyor dediğinizi unutmayın.


Miraç

Namaz miraç gecesinde Müslümanlara farz kılındı. Peygamberimiz sav istediki Müslümanlarda o mübarek gecesinden pay alsın, onlarda Allahın huzuruna çıkabilsin, bu isteğine karşılık olarakta Müslümanlara namaz indirildi. Dolayısıyla namaz Müslümanların miracı Allahın huzuruna çıkışıdır. Miraca çıkmadan önceside ne olmanız gerekiyor; temiz! Namaza başlamadan öncesi nasıl abdest alıyor fiziki bir temizlikten geçiyorsanız, oruç ile manevi bir arınmadan da geçmeniz gerek. Eğer manevi bir temizlikten geçmeden namaza yani Allahın huzuruna çıkmaya çalışırsanız o zaman bilinizki namazınız sizi içten gelen vesveselere karşı korumayacak ve siz namaz kılıp kötülük yapan bir insan olacaksınız. Çözüm nedir? Bilgisayar uzmanı gibi hareket edin, eğer bilgisayarınıza virüs bulaştıysa çözümü güvenlik duvarında (namaz) değil çözümü anti virüs programında arayın. İçinizdeki virüslerin anti virüs programıda nedir; kefaret oruçları. İnsanın üzerinde iki tür kul hakkı var birisi Allahın hakkı diğeri ise kulun. Allahın hakkı için tövbe edin, kul hakkı içinde helalleşin. Helalleşemiyorsanız örneğin atalardan size seriyat eden bir kul hakkı varsa o zaman mağdurların ruhuna gitmesi niyetine fakirleri doyurun, onada imkanınız yoksa o zaman oruç tutun. Oruç her Müslümanın yapabileceği en temel en basit hellaleşme kul hakkından kurtulma yöntemi. Özetlersek; namaz ibadeti bilgisayarların güvenlik duvarı gibi sizi dıştan gelen tehditlere karşı korur, içten gelene ama değil. İçten gelen için ayrı bir programa başvurmanız gerek. Oruç ve fakirleri doyurmak böylesine bir anti-virüs programı. Günümüzde bir çok insan namaz kılıp kötülük yapabiliyor çünkü o kişileri kötülüğe iten güç içten geliyor. Namazda içten gelen seslere karşı sizi koruyamaz korumaz.


Abdest

"Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin..." (Maide Süresi; 6). Bu Ayet belirli noktaların meshedilmesisini söyler, neden bu noktalar bunu hiç merak ettinizmi? Enerji boyutları ile uğraşanlar bu Ayeti okuduğunda birşey dikkatlerini çekmiştir, o da meshedilen noktaların enerji giriş çıkış noktaları olduğu. İnsan bedeninde dört tane doğal enerji giriş noktası var, bu Ayetinde tam bu noktalara işaret etmesi bir tesadüf değil değerli dostlar. Örneğin; akupunktur meridyanlarına bakarsanız, orada bedenin enerji giriş çıkış noktaları olarak eller ve ayaklara işaret edildiğini görürsünüz. El ve ayak dışında bir de yüzünüz (ağız ve burun) var bir de başınızın üstü. Bu noktalar bedenlerinizin enerji akımları için öngörülen doğal giriş çıkış noktaları. Bu noktalarıda siz abdestle kapatmış oluyorsunuz. Abdestiniz bi nevi iç dünyanızın dışına bir sur örüyor. Bir güvenlik duvarı. Bu güvenlik duvarıda kötülüğün bedeninizin içine sinmesine engel oluyor. Abdestin kulağı meshetmek gibi sünnetten gelen noktaları ise dıştan gelen vesveseyede engel olacak şekilde ilave edilmiş. Abdest deyip geçmeyin, gördüğünüz gibi abdestin çok büyük bir önemi ve vazifesi var. Varsalımki ama, siz henüz namaza başlamadan o güvenlik duvarını inşa etmeden birileri kalenizin içine girmeyi başardı, örneğin anne rahminde (ataların işlediği günahlar) o zaman ne olur? Surlar dıştan gelen tehditlere karşı korur, birşey çoktan içe sindiyse o zaman namaz ve abdest size fayda etmez. Siz ne kadar namaz kılsanızda içinizdeki virüsler anne rahminde neye programlandıysa sizi o günahlara sürükleyecek. Bir çok insanın namaz kılıp halen kötülük yapmasının sebebide bu, namaza başlamadan öncesi bedenleri çoktan kirlenmiş olması.


Özetlersek

Namaz ibadeti vahiyden 12 yıl sonrası farz kılındı. Neden bunu hiç merak etmedinizmi? Neden ilk günden itibaren değilde, 12 yıl sonrası. Neden, çünkü Allahu Teala ilk önce hak hukuk ve ahlak gibi temel değerlerin bedenlere sinmesini istemiş. İlk önce temel değerler müslümanlara aşılansın, sonrası o değerler nasıl muhaza edilir onun yolunu gösteririm demiş. Yani ilk önce kirlerden arınsınlar, arındıktan sonrada o temiz hali nasıl korurlar onun gizemini anlatırım demiş. Değerli dostlar namaz bizi temizlemez, namaz elde ettiğimiz temizliği korumamızı sağlar. Eğer namaz bizi temizleseydi o zaman İslam dini iner inmez namazda iner, 12 yıl bekletilmezdi. Namazla ilgili Ayetleri iyi analiz edin ve bağlamı dışına çıkarmayın, Ayetler namazın bizleri kötülüklerden alıkoyduğunu söyler, günahlarımızı temizlediğini değil. "(Resûlüm!) Sana vahyedilen Kitab´ı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah´ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir" (Ankebut Süresi; 45). Anlayacağınız namaz bizi daha iyi bir insan yapmaz, var olan kişiliğimizi korur! İnsanı iyi yapan ahlaki değerleridir. İyilik yaptıkça iyi bir insan olursunuz. Namaz sadece konumunuzu korur. İyiseniz iyi kötüyseniz o kötülüğü muhafaza etmenizi sağlar. Namazı dinin direği olarak görenler İslamdan yeterince nasibini almamış tipler, onlardan uzak durun. Nasıl bir bina bir kolon üzerine inşa edilmiyorsa İslam dinide bir ibadetin üzerine inşa edilmedi. İslamın şartların her birini binanın bir kolonu olarak düşünün ve her birine eşit önem verin. Allah İslamı ve evrendeki düzeni kaideler üzerine inşa etmiş. Her bir ibadet farklı bir amaç güder sizde o amacı öğrenin ve o ibadeti o bağlam doğrultusunda uygulayın ve o ibadete olduğundan fazla anlam yüklemeyin. Aksi takdirde oruç zekat, haç ve sadaka gibi İslamın diğer ibadetlerini gücendirirsiniz.