• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

bilinmeyenler ve bilinmesi gerekenler...        

 


Kur'an-ı Kerim, bal arısı; kelimelerdeki ince detay ve içerdiği ilimler


-25.03.2022
Hep deniliyor ya, Ayetlerin bir kelimesiyle oynadığınızda çok farklı bir anlam çıkıyor, Ayet bozuluyor, bunun en güzel örneklerinden birisi arıyla ilgili Ayet. Bu Ayet üzerinden size bir kelimenin ne kadar önemli olduğu, ne tür bir ilim içerebileceği ve neden bir beşer tarafından yazılmış olamayacağını size anlatmaya çalışacağız.

Ayetlerdeki incelik ve ilim
"Rabbin bal arısına, "Dağlardan, ağaçlardan ve kurulmuş kovanlardan yuvalar edin, sonra da her türlü üründen ye, Rabbinin işlek olan yollarından yürü!" diye vahyetti. Karınlarından, insanlara şifa olan türlü türlü renkte içecek çıkar. Düşünen topluma bunda bir ders vardır" (Nahl Süresi; 69). Nedir bu Ayetteki incelik? Karın kelimesi! Arıların balı karınlarından çıkar demesi. Hocam zaten öyle değilmi, buradaki incelik ne? Öyle değil işte, iki tür arı var, birisi balı ağzından çıkarıyor diğeri ise arka kısmından. Ağızdan çıkan ballar açık renkte olur, arkasından çıkan bal ise bağırsakların sindirimine uğraması sonucu koyu renkte çıkar. İncelik şu; eğer Ayet ağızdan çıkarır deseydi, Ayet defolu olacaktı, Ayetlerin açığını yakalamak için fırsat kovalayan ataist ve evrimciler, bu doğru değil çünkü anus kısmından çıkaran arılarda var diyecekti. Eğer anus kısmından çıkarır deseydi, bu sefer Ayet yine yanlış olacaktı, çünkü ağızdan bal çıkaran arılarda var. Bu iki türün ortak noktası ne ama, ikisininde ortak noktası karın. Çiçeklerden aldıkları nektar ilk önce karınlarına gidiyor, sonrası birisi bunu ağzından çıkarıyor diğeri ise sindirim sistemine yönlendiriyor. Bir kelime (karın) ile hem iki arı türü kapsam altına alınıyor, hemde bize bal üretimi hakkında bilgi veriliyor. Müthiş değilmi?

Ayetlerin inceliğini ve içerdiği ilmi görüyormusunuz?
Bu ince detayı peygamberimiz sav bilmesi mümkünmüydü? Değildi. O yüzden övünerek ve gururla kutsal kitabımızın Allah tarafından indirildiğini söylüyor ve inanıyoruz. O bir kelimeyi değiştirseniz, Ayetin bir anlamı kalırmıydı? Kalmazdı, Ayet çöp olurdu. O yüzden Ayetlerin içindeki her kelimenin bir gizemi bir anlamı ve içerdiği bir ilim var diyoruz. Bu gizem bu ilim nedir bunu belki bugün çözemeyebilirsiniz, bugün çözememeniz ama onun var olmadığı anlamına gelmez. Belki bir sonraki yüz yıl çözersiniz. Geçen yüz yıllarda çözülemeyen gizemleri bizlerin bu yüzyılda çözüyor olması gibi.

İslamla, dininizle gurur duyun. Şükredin ve Allahın Ayetlerini anlayacağınız dilden lütfen okuyun.


kelimelerden türemiş hurafeler