• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

bilinmeyenler ve bilinmesi gerekenler...        

 


biyoenerji ve insandaki enerji

-2008
NASA araştırmalarına göre;

- uyuyan bir insan kullanıma hazır 81 watt,
- ayakta duran birisi 128 watt,
- yürüyen birisi 163 watt,
- hızlı yürüyen birisi 407 watt,
- uzun mesafe koşucusu 1048 watt ve
- kısa mesafe koşucusu 1630 wattlık bir güç üretir.

İnsanoğlu kendinde var olan bu gücü bir noktaya odaklayabilmiş olsa bununla rahatlıkla 100 wattlık bir ampulü eli ile aydınlatabilir. İnsanoğlu bu elektrik üretimin yanında birde ısı üretir; insan günlük diyeti ile aldığı 2400 kalori ile saat başına 100 kalori ısı üretir.

İnsanın bedenin ürettiği enerji ile neler yapılabilir?

İnsan bedeni yaşadığı her saniye içinde ısı ve elektromanyetik enerjisini üretir, fakat bu enerji herhangi bir iş görmeden çevreye yayılır gider. Doğal enerji kaynakların azaldığı ve pahalı olduğu bir dönemde bilim dünyası; bizler neden bu enerji türlerinden faydalanmıyoruz sorusunu kendisine sorar ve çevreye yaydığımız enerjiyi kullanmanın yollarını araştırmaya başlar. Bilhassa çevremize yaydığımız ısı enerjisi hakkında çok ilginç araştırmalar yapılmakta. Örneğin; almanyadaki frauenhofer enstitüsü (mp3 mucidi) insan bedenin ürettiği ısı ile küçük elektronik cihazları çalıştırmanın yollarını arar. Bu araştırmalara göre bir insan ile çevresindeki ısı farkı 1-2 derece arası. Bu ısı farkından elektrik üretebilmenin yolları araştırılır. Bir veya iki derecelik ısı farkından elde edilen elektrik güç nedir diye merak ediyorsanız; bu araştırmalarda 1-2 derecelik ısı farkı ile 200mV büyüklüğünde bir elektrik potansiyeli elde edilebileceği görülür. Çok yakında küçük mp3 cihazları veya kalp pilleri hiç bir batarya gerektirmeden bedeninizin ürettiği ısı ile çalıştırılabilir hale gelecek. Otomotiv sektörü bunu çoktan başarmıştır, örneğin; hibrid arabalarında her frenlemede meydana çıkan ısı ile elektrik enerjisi kazanılır.

Not: bu yazıyı 2009 yılında kaleme aldık. Geldik 2020 yılına. Biz halen biyoenerji varmı yokmu tartışmasını yaşarken, bill gates insanın enerjisi ile şarj olan mikro çipleri insan bedenine enjekte etmenin planlarını dünya ile paylaşıyor. Nasıl yobaz bir bilim camiasına sahip olduğumuzu buradanda çıkarabilirsiniz.


kelimelerden türemiş hurafeler