• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

islamda denklik varmı?İslamda denklik varmı? Yok- 19.07.2019

Evlilikte denklik vardır diyen "alimler" en basit tabiri ile halt işlemiş. İslama denkliği sokanlar ya art niyetli ya da İslamdan nasibini yeterince almamış tipler. Üzücü olan, günümüzde bunu halen savunan ve fetva olarak yayanların var olması. Öyle bir toplumuzki, bir "alimin" sözünü sorguya açmayı büyük bir saygısızlık olarak görüyoruz. Onlar düşünemediyse biz kimizki bizlerin bunu düşünebildiğini iddia ediyoruz, diyoruz. Onları her türlü sorgu ve sualden muaf tutuyoruz. Halbuki onların bir ömürde çözmeye çalıştıkları sırları bir gecede googlede öğrenebiliyoruz. Onların 40 yılda öğrendikleri bilgileri 4-5 yıllık üniversite hayatımızda rahatlıkla öğrenebiliyoruz. Onlar tasavvuf okudu, biz fizik ve kimya okuyoruz. Onların hayal bile edemediği ilimleri öğreniyoruz. Niye kendimizi ve çağımızı bu kadar küçük görüyoruz? Onlar eşek ile seyahat ediyordu biz ise uçakla ve hızlı trenle ediyoruz, neden onların yanlışlarını dile getirmekten korkuyoruz? İlim açısından biz onlardan çok ama çok daha üstünüz. Onların hayal edemediği ilimlere vakıfız. Onların bilgileri günümüzde cerez konumunda. Lütfen ilminize güvenin. Allahın ilimleri tasavvuf, İslam tarihi, hadis ve arapçadan ibaret değil. Bu ilimler insanın ruhunu oluşturuyorsa, bedeninide sizin öğrendiğiniz ilimler oluşturuyor (kimya fizik biyoloji vs). Onlar sadece ilimlerin ruhuna sahipti, siz ise hem ruhuna hem bedenine sahipsiniz. Onları tabulaştırma yerine onların ilimlerini ve eksiklerini tamamlayın. Esas üzücü olanda bu. Birilerin bin yıl öncesi birşeyleri uydurması değil, bunların sanki Allahın ayetleriymiş gibi
birilerin bunlara takılı kalması, bin yıllık bu bilgileri update yapamaması yani bilgilerini güncelleyememesi, esas üzücü olan bu. Bakınız; İslam dinin iki yüzü var, birisi ahiret hayatı ile ilgili diğeri ise yeryüzü ile ilgili. Ahiret hayatı ile ilgili boyutu Allahın ve ahiret hayatın varlığını anlatır. İslam dinin yeryüzü ile ilgili boyutu ise kardeşliğimize vurgu yapar. Mal ve eğitim, hür ve köle, beyaz ve zenci gibi farklılıkları ortadan kaldırıp bizi birbirimize kardeş yapar. Denklik kavramıda tam bu kardeşliğimize hançeri sokuyor. Bu zihniyet peygamberimizin döneminde yaşasaydı peygamberimize muhalefet eder, bilal-ı habeşenin evlenmesinede karşı çıkardı. Siz farklısınız yapamazsınız deyip karşı çıkardı. İslama soktuğunuz denklik kavramı o kadar İslama zıtki, uyuşturulmuş beyinleriniz ile bunu idrak etmekten uzaksınız. Allah ve resulünün ortadan kaldırmaya çalıştığı herşeyi tekrar canlandırmaya çalışıyorsunuz. İslam dini bizi kardeş yapmak, zengin fakir gibi farklılıklarımızı ortadan kaldırmak için uğraşıyor size ise bu farklılıklarımıza vurgu yapıyor, bu farklılıklarımız doğrultusunda yaşamamızı emrediyorsunuz. Doğduğunuz ortamın içinde kalmak sizin için daha hayırlıdır diyorsunuz.

Arkadaşlar, birileri hintlilerin kast sistemine benzer bir uygulamayı İslama sokmaya çalışıyor, sizde buna prim veriyorsunuz. Hangi sınıfa hangi yöreye hangi ırka doğduysanız oradan biriyle evlenin o sizin için daha hayırlıdır demeye getiriyorsunuz. Bunuda sinsi fetvalar ile yapıyorsunuz. Elinizde olsa haram deyip İslamı mezheplerinde ötesinde zengin fakir gibi farklı farklı guruplara ayıracaksınız. "Şüphe yok ki müslüman erkeklerle müslüman kadınlar, mümin erkeklerle mümin kadınlar, itaat eden erkeklerle itaat eden kadınlar, sadık erkeklerle sadık kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, mütevazi erkeklerle mütevazi kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkeklerle ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkeklerle Allah'ı çok zikreden kadınlar var ya, işte onlar için Allah bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır" (Ahzab Süresi; 35). Allahu Teala bu Ayet ile kimi kime laik gördüğünü anlatıyor, siz burada zenginlik ve eğitimden bahsedildiğini görüyormusunuz? İslam dini, kimin kime laik olduğunu söylemekle kalmamış, kimlerin bize yasak olduğunuda belirtmiş; "zina eden erkek ancak, zina eden veya Allah’a ortak koşan bir kadınla evlenir. Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah’a ortak koşan bir erkek evlenir. Bu, mü’minlere haram kılınmıştır" (Nur Süresi; 3).

"Hocam ama, zengin bir ailede büyüyen bir kız fakir bir ailede zorlanır veya üniversiteli bir kız ile liseli bir erkek evlendiğinde bu da o ilişkiyi zorlar. Alimlerin bunlara değinmesi o kadarda yanlış değil aslında", diyorsanız. Değerli dostlar; zengin bir kadın fakir bir aileye gidiyor ve o ilişki yürümüyorsa bilinki ya o kadın mümin bir kadın değildi ya da gelin olarak gittiği aile mümin bir aile değildi. Eğitimsiz bir oğlan eğitimli bir kadınla evleniyor ve o ilişki yürümüyorsa ya o oğlan mümin değildi ya da o kadın. Boşanma davalarını açıp bir bakın, boşananların çoğunluğu aynı sosyal sınıftan olan kişilerden çıkıyor. Boşanma davaların yüzde doksanı aynı mahallede doğan aynı üniversitede okuyan aynı mesleği paylaşan aynı sınıftan olan kişiler arasından çıkıyor.
Yani denkliği tavsiye eden şıhlarınız yanıldı, kusursuz gördüğünüz hocalarınızın tavsiyeleri tutmadı. Orta sınıfsanız orta sınıftan biriyle evlenin fetvasını verdiler, sonuç; boşanan boşanana. Neden? Allahın belirlediği kriterleri kenara koyup kendi kafalarına göre hareket ediyorlarda ondan. Gençlere verdiğiniz tavsiyeler tutmuyor, boşanan boşanana. Hiçbirinizin aklınada, yahu Allahın ayetleri bu konuda ne diyor birde Allahı dinleyelim demek gelmiyor. İslamda denklikten bahsediyorsunuz, önerilerinizin hiçbirinin İslamla ilgisi yok. Tam aksi, tavsiye ettiğiniz şeyler İslamın ortadan kaldırmaya çalıştığı baatıl çağlardan kalan uygulamalar. İslama zıt birşey yaptığınızda da ne olur; kaos. Öylede zaten, boşanan boşanana. Eğer İslam ve denklik adında birşeyden bahsedecekseniz o zaman sabırlı erkek ile sabırlı kadın, zina eden erkek ile zina eden kadın, zikir çeken erkek ile zikir çeken kadın, itaarkar erkek ile itaatkar kadın gibi Ayetlerin belirlediği denkliğe bakın ve ona göre çocuklarınızı evlendirin. Ancak bu sizi huzura kavuşturabilir. Örneğin; Allahu Teala mümin erkeği mümin kadına laik görür. Müminliğin tanımında da ırk, ten rengi, yöre, eğitim düzeyi veya sosyal sınıf varmı? Yok. Bu ne anlama geliyor? Mümin birisi evlenecekse, dünya kendisinin aday havuzu. Tek kriter evleneceği kişininde mümin olması. Olayı anladınızmı? Müminler nerede olurlarsa olsunlar Kur'an-ı Kerime göre yaşarlar.
Tüm dünyada mümin olmanın kriteri aynı olduğu içinde bir mümin nereye gelin veya damat giderse gitsin, sosyal sınıfa ve eğitime bakmaksızın orada kendisini ana evinde gibi hisseder o kişilerede bunu hissettirir. Sizlerin ilişkileri yürümüyorsa bu zengin fakir ayrımından değil, Allahın belirlediği kriterlere göre hareket etmediğinizden. Siz yeryüzü kriterlerine (mal mülk eğitim vs) göre evleniyor ve evlendiriyorsunuz. İslamla ilgisi olmayan şeylerde batmaya mahkum.